Некрологът – изкуството да кажеш “Сбогом”
Некрологът е начин, по който близки и приятели изразяват своята скръб, признателност и съчувствие, когато някой почине. В тази статия ще разкажем малко повече за него.
Какво означава некрологът и къде се поставя.
Това е обявление, в което има текст и снимка на починалия, почитащи неговото съществуване. А, написаната реч е по повод неговата смърт. Некролозите обикновено се публикуват в интернет, вестници или се излъчват по медии, ако починалият е бил публична личност. В България те също така се поставят на видни места – напр. входната врата на опечаленото семейство, табла или дървета. Имайте предвид, че за поставяне на некролог на непредназначени за това места, пр. дървета, може да Ви бъде наложена глоба.
История
Некролозите, всъщност, са били част от средновековната мемориална система, а сега – те са важни исторически източници, напр. такива от манастирите Прюм и Лорх. И до днес, списъци на имената с починали хора се пазят в хроники, известни като некролози. Много често вече, терминът се използва като възпоменателен облик за починал човек.
Кой прави некролога
След смъртта на публични личности като кралски особи, певци, актьори, спортисти и др., некрологът, излъчващ се по различни медии се прави от журналисти. Интересен факт е, че често възпоменателните слова с добавени снимки на известни личност се изготвят дори преди тяхната смърт, за да може своевременно медиите да го излъчат.
Некролозите за не толкова известни хора, обикновено се пишат от семейство, приятели или колеги. А, те от своя страна – често пъти прибягват до услугите на траурни агенции, които имат готови текстове. Ние, въпреки това, смятаме, че всеки от нас е отделна личност, заслужаваща специално послание и последно “Сбогом!” от най-близките.
Мястото му в интернет пространството.
Некролог може да качите навсякъде в социалните медии, било то Facebook, Instagram или дори Tik-Tok. В него може да се съдържа датата на раждане, съответно смърт на починалия, снимки, последни думи към него, а коментиращите могат да оставят съболезнователни съобщения. Т.к. тук, в интернет нямаме ограничения, както за некролог на хартиен носител, може да напишете нещо по-дълго като текст.
Какво трябва да съдържа като информация.
В зависимост от това закъде е предназначен некрологът, Вие трябва да съобразите дължината на текста. Съветът ни е да си направите няколко отправни точки, а след това да започнете неговото създаване. Също така, винаги преди да го публикувате, се уверете, че цялата поднесена информация е вярна – имена, дата на раждане и кончина, и др.. А, ако желаете, може да помолите семейството или най-близките на починалия да коригират текста при неточности.
Видове некролози
Краткият е с подобна структура като на некролога, който предците ни са познавали. Той съдържа точни биографични данни на починалия и кратък текст, който представя него и делото му. Също така, завършва с изявление за съболезнования за опечалените и е разписано от кого е некрологът – семейство, приятели и/или колеги.
По-дългият, от своя страна Ви дава повече свобода при направата му. Съдържанието, което ще направите, е в резултат от личната връзка с починалия. Може да разпишете отправни точки, измежду които да изберете няколко, примери за това са – професионални постижения, съдба, спомени, положителни качества или пък лични заслуги.
Разлики с надгробното слово.
Макар че надгробното слово не е толкова познато в нашите ширини, то некрологът и речта са сходни по съдържание. Основната разлика е, че надгробното слово се изказва на самото погребение. В България, тази чест е предоставена на свещеника, който присъства на погребението.
Защо да напишем лично словото.
С некролога Вие изразявате признателността си към починалия – неговите живот и дело. Също така, отдавате последна почит и насърчавате читателите да се замислят над връзката си с него.
Писането на последните възпоменателни думи, всъщност е част процеса, който лекува душата Ви. Занимавайки се с тази дейност, Вие опреснявате личните си спомени. Смъртта се приема в пъти по-лесно, когато започнете да си припомняте хубавите моменти, прекарани заедно
С него, Вие въздействате утешаващо върху околните. Те виждат, че любимият човек, който вече не е сред живите, е бил ценен и е допринесъл за тях с нещо позитивно.
Най-важното е, което трябва да споменем, е че Вашият некролог в никакъв случай не трябва да бъде публикуван преди официалното съобщение за смъртта от близките. В идеалния случай, това трябва да стане в същия ден.
Освен възпоменателен текст със снимка, направете и мемориална страница в Pametna, която ще остане във времето, независимо от всички сезони и ще навява скъпи спомени за вечни времена!